Principle List

Incumbency chart of Principals

No Name Duration
1 Sri Avani Kumar Bhusan 01.08.1969  to  31.08.1976
2 Dr. Parmanand Prasad 1.09.1976 to 08.05.1977
3 Md. Sadruddin Ahmed 09.05.1977 to 23.06.1978
4 Dr. Parmanand Prasad 24.06.1978 to 29.06.1978
5 Sri Shyama Prasad Srivastava 30.06.1978 to 03.09.1979
6 Sri Avani Kumar Bhusan 04.09.1979 to 19.06.1980
7 Dr. Parmanand Prasad 20.06.1980 to 22.01.1989
8 Sri Harendra Prasad 23.01.1989 to 21.08.1989
9 Dr. Parmanand Prasad 22.08.1989 to 30.08.1990
10 Sri Harendra Prasad 31.08.1990 to 31.10.1990
11 Dr. Parmanand Prasad 01.11.1990 to 28.11.1990
12 Sri Harendra Prasad 29.11.1990 to 31.12.1992
13 Dr. Dinesh Hazari 01.01.1993 to 31.01.1996
14 Dr. M.H.H. Jhon 01.02.1996 to 08.10.1996
15 Dr. Dinesh Hazari 09.10.1996 to 31.12.2004
16 Dr. Srinandan Mishra 01.01.2005 to 12.10.2008
17 Dr. Shankar Paswan 13.10.2008 to 05.04.2013
18 Dr. Amit Ranjan Das 08.04.2013 to 01.07.2013
19 Dr. Om Prakash Sah 02.07.2013 to 31.07.2014
20 Dr. Amit Ranjan Das 01.08.2014 to 31.12.2014
21 Smt Shushila Kumari 01.01.2015 to 02.09.2015
22 Sri Lalan Prasad singh 03.09.2015 to Till Date